Škodlivé účinky sledovania televízie

tv a ovladacV kultúre, kde má väčšina ľudí vo svojich domovoch aspoň dva televízory a sú posadnutí sledovaním televízie, je takmer nemožné zanedbať na poukázanie možných škodlivých účinkov nadmerného sledovania televízie.

Televízia má rozhodne čo ponúknuť a nepochybne ide o skvelú inováciu. Čo sa ale týka spoliehania sa na ňu či už kvôli informáciám, alebo zábave, rozhodne môže ľudí ovplyvniť negatívne.

Tu sú hlavné škodlivé účinky sledovania televízie, ktoré by ste vždy mali mať na pamäti.

Televízia škodí vášmu zdraviu

Sledovanie televízie znamená nečinnosť a  nečinnosť je spájaná s obezitou a kardiovaskulárnymi chorobami. Myslíte si, že je to náhoda, že na západe, kde ľudia trávia enormný čas sledovaním televízie, rapídne stúpajú u všetkých vekových kategórií obezita a srdcové ochorenia?

Nedávna výskumná štúdia realizovaná na Harvard School of Public Health naznačuje, že nadmerné sledovanie televízie môže podstatne zvýšiť riziko vzniku obezity a cukrovky 2. typu. Nie je prekvapením, že ďalšia štúdia, ktorá prebehla na University of Rhode Island odhalila, že dlhotrvajúce sledovanie televízie znižuje iniciatívu divákov ohľadne udržiavania osobného zdravia.

Televízia vás kŕmi nepravdivými údajmi

Jedným z najškodlivejších účinkov sledovania televíznych programov je to, že televízia pôsobí ako niečo, čo zobrazuje realitu. V skutočnosti nám len dovoľuje získať letmý pohľad na to, čo sa v skutočnosti odohráva. Stáva sa to zvlášť pri sledovaní TV správ. Obvykle veríme tomu, že čo je nám ukázané, je všetko, čo je k dispozícii. Koniec koncov, ak by bolo toho k dispozícii viac, neukázala by nám televízna show viac? Nanešťastie väčšina ľudí akceptuje čokoľvek, čím ich satelitná tv kŕmi, bez toho, aby vôbec pochybovali o jej vierohodnosti.

Jedným z hlavných dôvodov toho, prečo tak ochotne veríme tomu, čo nám televízia ukazuje je fakt, že preferujeme ignoranciu nad poznatkami, pretože ako sa hovorí, „nevedomosť je blaženosť“. Hľadanie s cieľom poznať pravdu vyžaduje úsilie a my tak preferujeme, aby večerné správy urobili všetku prácu za nás.

Televízia vás ohlupuje

Ďalším úžasne škodlivým účinkom sledovania satelitnej televízie je fakt, že dokáže brániť našej schopnosti rozmýšľať. Ak vidíme hovoriace hlavy, ktoré nám neustále dávajú rýchle informácie, názory, analýzy a kritiku takmer na všetko, nám dovoľuje prestať používať kritické myslenie. Týmto spôsobom môžeme byť jednoducho dezinformovaní a zmanipulovaní.

Rozhodne existuje zopár programov v TV, ktoré sú vzdelávacie a zaujímavé, ale väčšina televíznych programov sú jednoducho odpadom. A tak len zriedka nájdeme program v TV, ktorý nás prinúti rozmýšľať. Televízne programy sú navrhnuté takým spôsobom, aby zodpovedali rozsahu našej pozornosti a to je dôvod, prečo takmer všetky programy trvajú od 30 do 60 minút. Navyše, televízne programy zriedka venujú celý program jedinej téme. Kvôli tomu televízne programy nielen nedokážu poskytnúť žiadne decentné myšlienky na podnietenie diskusie, ale prezentujú informácie takým spôsobom, že ich nedokážeme riadne stráviť.

Televízia mrhá vaším časom

Život je krátky, no my si vyberáme jeho trávenie sledovaním televízie. Len pomyslite na to, koľko hodín denne mrháme sledovaním televízie. Prieskumy odhaľujú, že ľudia v západnom svete trávia sledovaním televízie 5-10 hodín denne.

Namiesto toho, aby sme žili náš život naplno, sedíme pred neživým, no „zábavným“ zariadením, ktoré sme si vybrali ako náhradu skutočného života. Namiesto toho, aby sme išli von zahrať si futbal, sme posadnutí sledovaním futbalu a obdivovaním našich obľúbených športovcov, akoby išlo o nejaký druh hrdinov. Namiesto toho, aby sme išli do kuchyne a uvarili si zdravé jedlo, dávame prednosť sedeniu na gauči, sledovaniu špeciálnych show o varení, kde si ľudia vychutnávajú všetky druhy delikátneho jedla, zatiaľ čo my plníme naše telá odpadom. Namiesto toho, aby sme išli von spoznávať ľudí, diskutovať a baviť sa, si vyberáme väzenie štyroch stien a samotu a sledovanie dobrodružných filmov, reality show a telenoviel s maximálnou pozornosťou.

Teraz je vaša šanca žiť zanietene, nie pasívne.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *